W 1992 roku przy szkole Podstawowej w Osielsku zawiązała się sekcja Baseballu. Na pomysł ten wpadł nowy nauczyciel W-F, pan Jacek Baumgart.

Jak każda nowa sekcja mieliśmy duże problemy ze sprzętem, na szczęście w Stanach Zjednoczonych działa polonijna fundacja, która pomaga wszystkim nowym ośrodkom w takich sytuacjach. W paczkach dostaliśmy ze Stanów używane rękawice, piłki, pałki, koszulki i spodnie do gry. Od samego początku chętnych przybywało. Przychodzili chłopcy, przychodziły i dziewczęta.

Później została podjęta decyzja o tym, żeby sekcję przeobrazić w klub. I w taki oto sposób w 1994 powstał Uczniowski Klub Baseballowy o nazwie Dęby Osielsko. Jeszcze tego samego roku pojechaliśmy na nasze pierwsze Mistrzostwa Polski, które były rogrywane w Miejskiej Górce. Zajeliśmy tam 6 miejsce.

Czas leciał dalej, klub zaczął zrzeszać coraz więcej członków. Jeździliśmy co roku na Mistrzostwa Polski, na turnieje lub mecze sparningowe. Z czasem mogliśmy wystawić do Mistrzostw dwie drużyny, jedną w kategorii młodzików, a drugą w kategorii kadetów.

Pierwsze 4 lata, były latami bez sukcesów. Dopiero w 1997 roku po połączeniu się z drużyną z Warszawy zdobyliśmy srebrny medal na Mistrzostwach Polski 13-latków, które rozgrywane były w Bydgoszczy i Osielsku. Był to nasz pierwszy taki sukces.

Przez następne lata występowaliśmy wspólnie z Centaurami Warszawa. W 1998 roku w Żorach zdobyliśmy złoty medal Mistrzostw Polski w kategorii kadetów. W nagrode pojechaliśmy na Mistrzostwa Europy Małej Ligi do Belgi. Graliśmy tam bardzo dobrze, ostatecznie zajmując 3 miejsce. W 1999 roku w Brzegu również zdobyliśmy złoty medal MP w kategorii kadetów, a następnie srebrny medal Mistrzostw Europy w tej samej kategorii. Byliśmy wtedy o krok od zdobycia tytułu Mistrza Europy, lecz w końcówce meczu daliśmy odebrać sobie zwycięstwo.

Rok później nie daliśmy już żadnych szans przeciwnikom wygrywając Mistrzostwa Europy Małej Ligi w kategorii juniorów (16-18) w Ramstein. Jako pierwsza polska drużyna zostaliśmy Mistrzami Europy Małej Ligi. Dzięki temu polecieliśmy na Mistrzostwa Świata do Tucson w Arizonie. Wszyscy byli bardzo zaskoczeni, że jako Mistrz Europy przyjechała drużyna z Polski. Bez niespodzianki przegraliśmy wszystkie mecze, ostatecznie zajmując 8 miejsce na dziewięć drużyn. Nasz klub reprezentowali: Jacek Baumgart, Cezary Kaminski, Paweł i Piotr Jasiakiewiczowie oraz Paweł Decowski.

Wszyscy doskonale wiedzieliśmy, że nie mamy tam większych szans, ustępowaliśmy im techniką, siłą, sprzętem i wyszkoleniem, ale było to dla nas niezapomniane przeżycie, które na zawsze zostanie nam w pamięci.

W 2000 roku przy okazji rozgrywania u nas w Osielsku Mistrzostw Polski Małej Ligi w kategorii kadetów (14-16) u juniorów (16-18) odbyło się uroczyste poświęcenie bioska i nadanie mu imienia Międzynarodowej Fundacji Młodych Baseballistów.

W 2001 roku, już bez połączenia z Centaurami Warszawa, wystawiliśmy do Mistrzostw Polski swoją drużynę kadetów. Chłopaki nie mieli sobie równych, dosłownie zmiażdżyli rywali i zdobyli tytuł Mistrza Polski kadetów. Impreza odbyła się w Głuchołazach.

W lipcu następnego roku, odwiedzili nas goście ze Stanów Zjednoczonych z Klubu Bigg Play w Willimantic w stanie Connecticut. Rozegraliśmy z nimi dwa mecze, oczywiście od wyników  ważniejsza była zabawa i możliwość poznania ludzi z kraju, gdzie Baseball jest prawie sportem narodowym. Goście zwiedzili nasze okolice, Bydgoszcz i wiele innych zakątków oraz…..McDonald’s. Bardzo im się podobało, na koniec mówili, że nie spodziewali się, że w Polsce jest tak pięknie i że my też potrafimy dobrze grać w Baseball:)

Rozgrywki ligowe i międzynarodowe…

Od 1997 roku czynnie braliśmy udział w rozgrywkach II ligi. Graliśmy w grupie północnej z MKS Kutno i Technikiem Augustów. Każdego roku byliśmy bardzo blisko awansu do I ligi, ale byliśmy jeszcze bardzo młodym i niedoświadczonym zespołem dlatego nie byliśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu. Rok 2001 był dla nas rokiem przełomowym. Wygraliśmy naszą grupę i w play-off zmierzyliśmy się z Silesią Rybnik. W dwumeczu okazaliśmy się lepsi, dzięki czemu dostaliśmy się do finału II ligi. Tam spotkaliśmy się z dobrze nam znaną drużyną z Miejskiej Górki. Pierwszy mecz u nas wygraliśmy 11:7, rewanż w Miejskiej Górce rozgrywany był w trudnych warunkach, było zimno i bardzo mokro. Przegraliśmy 7:8, ale dzięki temu, że u nas wygraliśmy 11:7 to my bezpośrednio awansowaliśmy do I ligi. Oczywiście nasza radość nie miała końca, po 4 latach w końcu awansowaliśmy do wyższej klasy rozgrywek.

W pierwszym sezonie w I lidze zajeliśmy 4 miejsce, ale potem było już o wiele lepiej. W 2003 roku zdobyliśmy pierwszy srebrny medal w rozgrywkach, w finale musieliśmy uznać wyższość drużyny MKS Kutno. W następnym sezonie pokazaliśmy klasę zdobywając tytuł Mistrza Polski seniorów.

W sezonach 2005, 2006 i 2007 ponownie zdobywaliśmy srebrne medale oraz tytuły Wicemistrzów Polski seniorów.
Do tego trzeba dodać osiągnięcia w rozgrywkach międzynarodowych. W 2005 roku zajeliśmy 3 miejsce w Pucharze Mistrzów w Leksand, Szwecja. Rok później w Pucharze Europy C.E.B. w Belgradzie (Serbia i Czarnogóra), ponownie zajęliśmy 3 miejsce.

Rok 2008 i 2009 to sukcesy w Pucharze Polski. W tych prestiżowych zmaganiach zajęliśmy drugie miejsca.

Po dwóch latach „chudszych”, kiedy oprócz wspomnianych sukcesów pucharowych, drużyna ligowa walczyła o utrzymanie w najwyższej lidze rozgrywkowej w Kraju, przyszedł kolejny owocny sezon. 2010 rok to kolejne sukcesy Klubu z Osielska. Drużyna juniorów wywalczyła tytuł Wice mistrza Polski i taki sam sukces osiągnął zespół ligowy. Drużyna seniorów, do sukcesu w lidze, dołożyła jeszcze 3. miejsce w Pucharze Polski.

W 2011 roku przyszedł kolejny słaby rok. 3 miejsce Kadetów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz 3 miejsce Juniorów to jedyne sukcesy Dębów.

Na szczęście w 2012 roku znowu powróciły wielkie Dęby. Kadeci wywalczyli po 11 latach złoto w Kadetach, Juniorzy niestety zajęli 4 miejsce, jednakże zespół Ekstraligowy znowu o sobie przypomniał, zdobywając srebro w Lidzie i Pucharze Polski.

2013 rok to kolejne sukcesy Ekstraligowej ekipy, która w lidze po raz kolejny zdobyła srebro, a w Pucharze Polski przegrała 1 punktem trofeum… Niestety jest też przykra informacja odnośnie Mistrzostw Polski Juniorów, gdzie zawodnicy mieli się bić o złoto, a skończyli po bolesnej porażce w meczu o brąz na czwartym miejscu…

Rok 2014 rozpoczął się od srebra w pierwszych Mistrzostwa Polski do 21 lat. Srebro zawisło również na szyjach Juniorów w premierowym Pucharze Polski tej kategorii wiekowej. Ponownie, jak w przypadku U-21, wygrały Żory.