Superpuchar Polski: Centaury Warszawa – Dęby Osielsko 6:2

Centaury Warszawa zdobyły Superpuchar Polski, pokonując Dęby Osielsko 6:2 w spotkaniu

rozegranym w Kutnie. Stołeczny zespół został też nowym liderem Ekstraligi baseballu.

Sobota 27 maja – Kutno

Miotacze: [OSI] Łukasz Snopek – Loser, Paweł Sztejka (VIII r.)

[WAR] Mateusz Szustek – Winner, Paweł Komosa (VII r.), Piotr Mikołajczyk (VIII r.)

Dęby: Radosław Zajda CF, Paweł Sztejka 1B/P, Szymon Szymański SS/C, Bartosz Teska 2B, Łukasz Snopek P/1B, Mateusz Macniak 3B, Tomasz Witoń LF (Adam Zieliński LF), Mateusz Gralak RF/SS, Witold Baranowski C (Juliusz Liwoch RF).

Asysty punktowe: Zajda – 1.

Punkty: Macniak, Zieliński – po 1.

Hity: Teska – 3, Snopek, Sztejka, Szymański, Macniak, J. Liwoch – po 1.

Po raz piąty w ciągu 8 dni spotkali się ze sobą baseballiści Dębów Osielsko i Centaurów Warszawa.

Ponownie górą był stołeczny zespół, który z pięciu meczów wygrał cztery. Tym razem stawką pojedynku był Superpuchar Polski. O to trofeum rywalizują aktualni mistrzowie kraju (Centaury) i

zdobywcy Pucharu Polski (Dęby). Mecz o Superpuchar Polski w baseballu rozegrano dopiero po raz trzeci – poprzednimi triumfatorami były Gepardy Żory i Stal BiS Kutno.

Łukasz Snopek oraz rozwijający swoje baseballowe umiejętności w USA Mateusz Szustek rozpoczęli  mecz w roli miotaczy. Warszawianie atakowali jako pierwsi, dwaj ich pałkarze zostali wyautowani. To samo spotkałoby również Szustka, ale błąd Bartosza Teski pozwolił Centaurom kontynuować inauguracyjną rundę, i to z dobrym efektem. Amerykanin Trevor Caughty wybił hita i obaj z Szustkiem zdobyli punkty dzięki hitowi Oskara Wróblewskiego. W II i III odsłonie stołeczni pałkarze wybijali kolejne hity i zdobyli po punkcie, podwyższając wynik na 4:0. Snopek w II r. oraz Szymon Szymański w IV docierali do 3. bazy przy zaledwie jednym aucie, ale zabrakło im wsparcia kolegów, by dostać szansę na pokonanie finiszowej prostej.

Po okresie perfekcyjnej gry obu miotaczy Wróblewski otworzył VI rundę dwubazowym hitem i zdobył punkt dla Centaurów po hicie Michała Rysiawy. Wspaniałym trzybazowym hitem „pod płot” popisał się Marek Podgórski, pozwalając Rysiawie podwyższyć wynik na 6:0. Osielszczanie odpowiedzieli hitami Szymańskiego i Teski (trzeci hit w meczu!), ale ponownie nie zdołali dokończyć obiegu. Stało się to dopiero w VII części meczu. Szustka zastąpił na pozycji miotacza Paweł Komosa, który miał problemy z celnością narzutów. Mateusz Macniak wybił hita, a trzej inni pałkarze Dębów dostali bazy darmo. Przy komplecie biegaczy na bazach Radosław Zajda również otrzymał bazę darmo i przesunął kolegów do przodu, a Macniak zdobył pierwszy obieg dla żółto-zielonych. Po błędzie łapacza Adam Zieliński dołożył drugi punkt, ale Komosie udało się wykonać trzeci aut, pozostawiając kolejnych dwóch biegaczy Dębów na bazach.

W VIII rundzie zmęczonego już Snopka zastąpił na górce Paweł Sztejka, a Komosę – który znów zaczął od bazy darmo – Piotr Mikołajczyk. Obaj świetnie wywiązali się z roli miotaczy zamykających i wynik 6:2 dla Centaurów utrzymał się do końca meczu, rozgrywanego w pełnym 9-rundowym wymiarze.

W zespole Dębów na wyróżnienie zasłużył Teska, autor 3 hitów, jednak w przekroju całego meczu lepiej na pałce zaprezentowali się warszawscy gracze. Biegacze Dębów aż czterokrotnie dali się

wyautować na bazach, co przyczyniło się do niewykorzystania kapitału 8 hitów.

Po meczu o Superpuchar odbył się walny zjazd sprawozdawczo-wyborczy Polskiego Związku Baseballu i Softballu. Wybrano nowy zarząd, na czele którego pozostaje dotychczasowy prezes Christopher Sweeney z Warszawy. Jedynym przedstawicielem regionu kujawsko-pomorskiego w nowym zarządzie będzie Robert Szwajkowski (Comets Mazowsze). W niedzielę rozegrano natomiast w Osielsku zaległy dwumecz ligowy, w którym Centaury (w tym sezonie korzystające z gościnności stadionu im. Polskiej Narodowej Fundacji Młodych Baseballistów) po zaciętej walce dwukrotnie pokonały Stal BiS Kutno i wysforowały się na czoło tabeli Ekstraligi! Stal dostała wyraźnej zadyszki – po wygraniu pierwszych siedmiu meczów w sezonie, w ciągu ostatniego tygodnia doznała trzech kolejnych porażek…

Centaury Warszawa – Stal BiS Kutno 12:9 i 1:0

Tabela Ekstraligi baseballu:

1. Centaury Warszawa 12 8 – 4 95:45

2. Barons Wrocław 10 7 – 3 81:47

3. Stal BiS Kutno 10 7 – 3 86:39

4. Silesia Rybnik 8 4 – 4 53:57

5. Dęby Osielsko 10 2 – 8 33:76

6. Yankees Działdowo 6 0 – 6 9:93

W najbliższą sobotę 3 czerwca Dęby podejmą w Osielsku beniaminka Yankees Działdowo w zaległym

dwumeczu Ekstraligi. Potem zespół czeka wyprawa do Sztokholmu, gdzie w dniach 12-17 czerwca

Dęby zagrają w turnieju kwalifikacyjnym Pucharu Federacji z rywalami z Hiszpanii, Litwy, Szwecji i

Wielkiej Brytanii.

 

Jarosław Kaźmierczak