IX Turniej Północy o Puchar Dewelopeo

Cztery dni pasjonującej baseballowej majówki spędzili miłośnicy piłki bazowej na stadionie w Osielsku. Silnie obsadzony IX Turniej Północy o Puchar Dewelopeo toczył się pod dyktando reprezentacyjnych zespołów Polski i Litwy. W zwycięstwo Polski U23 znaczący wkład wnieśli osielszczanie.

Trzy zespoły reprezentacyjne i trzy klubowe przystąpiły do rywalizacji w IX Turnieju Północy o Puchar Dewelopeo. Kadry narodowe Polski i Litwy do lat 23 przygotowują się do sierpniowych mistrzostw Europy, rozgrywanych po raz pierwszy w tej kategorii wiekowej (zastąpiły mało popularne ME U21).

Z kolei polska kadra juniorów zagra w tym sezonie w Kwalifikacjach ME U18.

Do finału turnieju w Osielsku dotarły obie reprezentacje Polski. Niespodzianki nie było – starsza ekipa przekonująco pokonała juniorów 8:4 i wygrała IX Turniej Północy o Puchar Dewelopeo. Kadra U23 regularnie punktowała niemal w każdej rundzie finałowego meczu, a juniorzy doszli do głosu dopiero w ostatnich dwóch rundach, kiedy górkę miotacza opuścił Paweł Sztejka, będący opoką formacji defensywnej „młodzieżówki”.

Polska U23 wygrała wszystkie cztery mecze w turnieju i uzyskała imponujący bilans obiegów 66:12!

Zwycięstwo reprezentacji Polski do lat 23 ucieszyło również kibiców w Osielsku, bo trenerem tej drużyny jest szkoleniowiec Dębów Paweł Winiarski, a w zespole wystąpiło czterech graczy z Osielska: Sztejka, Radosław Zajda, Juliusz Liwoch i Mateusz Gralak.

Sztejka wybrany został MVP, czyli najlepszym zawodnikiem turnieju. Był zwycięskim miotaczem w meczu finałowym, w którym narzucał przez 5 rund i w tym czasie nie zawinił żadnemu obiegowi, wystrajkował 9 rywali, pozwalając im tylko na 1 hita. Świetnie radził sobie również w ataku – łącznie w czterech meczach wybił 4 hity,zdobywając 8 obiegów i 3 asysty punktowe!

Dobrze zaprezentował się Zajda, który w dwóch spotkaniach jako miotacz-zmiennik kończący mecz nie stracił żadnego obiegu i nie pozwolił rywalom wybić żadnego hita, miał też kilka udanych zagrań w ataku.

Osłabione brakiem kadrowiczów Dęby Osielsko zajęły w turnieju czwarte miejsce, najwyższe spośród drużyn klubowych. W fazie grupowej nieznacznie przegrały z kadrą juniorów 2:4, tracąc wszystkie obiegi w inauguracyjnej rundzie meczu. Niestety, mimo wybicia 7 hitów (rywale tylko 4), gospodarze nie potrafili skutecznie kończyć obiegów.

Znakomity mecz rozegrał powracający po kontuzji miotacz Łukasz Snopek. Wystrajkował 11 pałkarzy i aż w czterech rundach nie wpuścił na bazę żadnego rywala, a w ataku wybił 3 hity. Snopek pełnił podczas turnieju również rolę trenera Dębów,zastępując prowadzącego reprezentację Winiarskiego. Dęby zajęły II miejsce w grupie A i w półfinale trafiły właśnie na Polskę U23. Kadrowicze Winiarskiego dali jego klubowym podopiecznym srogą lekcję, wygrywając już w V rundzie (przewaga) aż 20:3! Godny odnotowania był w tym meczu hit za 3 bazy z podwójną asystą punktową, wybity przez Oskara Wąsika.

W meczu o III miejsce grające w okrojonym składzie Dęby próbowały nawiązać walkę z reprezentacją Litwy U23, ale zdecydowanie zabrakło im argumentów ofensywnych. Litwini wygrali 14:7 i zajęli III miejsce w IX Turnieju Północy o Puchar Dewelopeo. Narzucający przez cały mecz Bartosz Matuszewski wystrajkował aż 15 pałkarzy, ale rywale wybili mu też 13 hitów.

Warto odnotować, że trenerem Litwinów był Virmidas Neverauskas – ojciec miotacza Dovidasa Neverauskasa, który tydzień wcześniej jako pierwszy Litwin i pierwszy baseballista urodzony i wychowany w Europie Środkowo-Wschodniej zadebiutował w meczu MLB!

IX Turniej Północy o Puchar Dewelopeo miał najsilniejszą obsadę z dotychczasowych edycji, był też najdłuższy – w ciągu 4 dni rozegrano 11 spotkań. Poziom meczów był dość zróżnicowany, bo obok kadr narodowych grały też kluby spoza Ekstraligi. Większość spotkań była jednak interesująca i budziła spore emocje wśród kibiców.

Podczas turnieju zainaugurowano też działalność nowego obiektu administracyjno-sanitarnego z szatniami, który wzbogacił infrastrukturę stadionu im. Polskiej Narodowej Fundacji Młodych Baseballistów. Z tej okazji odbyło się wielkie grillowanie dla uczestników turnieju i mieszkańców gminy.

Zaplanowany na najbliższy weekend ligowy dwumecz Dębów z Yankees Działdowo został przeniesiony na późniejszy termin. Natomiast w niedzielę gościnnie w Osielsku zagrają w Ekstralidze Centaury Warszawa z Barons Wrocław. Dęby kolejne mecze ligowe rozegrają 14 maja w Rybniku.

Końcowa kolejność IX Turnieju Północy o Puchar Dewelopeo:

1. Polska U23

2. Polska U18

3. Litwa U23

4. Dęby Osielsko

5. Piraci Władysławowo

6. Pasikoniki Warszawa

Wyniki meczów:

Faza grupowa:

Dęby – Pasikoniki 13:4

Litwa U23 – Piraci 10:4

Polska U23 – Piraci 28:2 (5 r. – przewaga)

Polska U18 – Pasikoniki 20:1 (5 r. – przewaga)

Polska U23 – Litwa U23 10:3

Polska U18 – Dęby 4:2

Grupa A: 1. Polska U18 2-0, 2. Dęby 1-1, 3. Pasikoniki 0-2

Grupa B: 1. Polska U23 2-0, 2. Litwa U23 1-1, 3. Piraci 0-2

Faza play-off:

Półfinał: Polska U23 – Dęby 20:3 (5 r. – przewaga)

Półfinał: Polska U18 – Litwa U23 3:2

O V miejsce: Piraci – Pasikoniki 25:3 (5 r. – przewaga)

O III miejsce: Litwa U23 – Dęby 14:7

Finał: Polska U23 – Polska U18 8:4

Nagrody indywidualne:

MVP turnieju: Paweł Sztejka (Polska U23)

Najlepszy miotacz turnieju: Bartosz Matuszewski (Dęby)

Najlepszy pałkarz turnieju: Kestas Vilimas (Litwa U23)

Najlepszy obrońca turnieju: Krzysztof Gołębiowski (Polska U23)

Najlepszy „złodziej baz” turnieju: Dominik Gajdziński (Polska U18)

Składy drużyn:

Polska U23: Paweł Sztejka, Radosław Zajda (Dęby Osielsko), Wito Gruszkiewicz

(Barons Wrocław), Przemysław Kruczek, Adrian Mularczyk (Silesia Rybnik), Artur

Wojtczak (Stal Kutno) – miotacze, Mateusz Gralak, Juliusz Liwoch (Dęby), Krzysztof

Gołębiowski, Jacek Wilk, Rafał Woltal (Silesia), Kacper Kamiński, Jakub Wojtczak,

Maciej Wróblewski (Stal), Filip Nowacki (Barons). Trenerzy: Paweł Winiarski, Witold

Baranowski.

Polska U18: Mateusz Banach (Yankees Działdowo), Szymon Garus (Silesia), Radosław

Jóźwiak, Adrian Krawczyk, Eryk Paszkiewicz (Stal), Filip Sulikowski (Demony Miejska

Górka) – miotacze, Kacper Cichowski, Dominik Gajdziński (Stal), Andrzej Gabryś

(Barons), Rafał Garus (Silesia), Antoni Liebert, Jakub Lipka-Kozanka (Centaury

Warszawa), Marek Niwczyk, Tomasz Przybylski (Demony), Daniel Wójcik (Yankees).

Trenerzy: Paweł Rojek, Krzysztof Jurek.

Dęby Osielsko: Paweł Jasiakiewicz, Bartosz Matuszewski, Łukasz Snopek, Mateusz

Streich, Adam Zieliński – miotacze, Alex Arriaga, Szymon Bryzgalski, Jacek Guttmann,

Łukasz Kłos, Tomasz Lingo, Adrian Liwoch, Kacper Olejnik, Bartosz Teska, Kacper

Tyborowski, Oskar Wąsik, Tomasz Witoń, Paweł Zagórski. Trener: Łukasz Snopek.